Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” w Nur-Sułtanie

Eliminacje krajowe on-line do IX edycji Festiwalu
22 czerwca 2022

Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” w Nur-Sułtanie stolicy Kazachstanu, w wykonaniu laureatów „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Akademickiej Filharmonii miasta Nur-Sułtan, pod batutą Tomasza Labunia – dyrygenta i kierownika Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kierownika muzycznego Festiwalu.

W Koncercie piosenek Anny German „Echo miłości” w Nur -Sułtanie w dniu 21 października 2022 r. w Sali Koncertowej ASTANA w Nur-Sułtanie wystąpią:


Ali Kuptleu (Kazachstan)

Marta Burdynowicz (Polska)

Marta Majek (Polska)

Paulina Malinowska (Polska)

Kaja Mianowana (Polska)

Magdalena Tyrała (Polska)

Maria Martyniuk (Polska)

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Liga Kobiet Polskich.

Koncert odbywa się pod honorowym patronatem europosła Ryszarda Czarneckiego
oraz 
Urzędu miasta Nur-Sułtan

Współorganizatorami Koncertu są:

Urząd miasta Nur-Sułtan

Państwowa Akademicka Filharmonia miasta Nur-Sułtan

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nur-Sułtanie

Ambasada Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej

Koncert jest częścią projektu pn. Koncert piosenek Anny German „Echo miłości” i konferencja dyplomatyczna w Nur-Sułtan, organizowanego z okazji 30-lecia relacji dyplomatycznych Polska – Kazachstan.

W tym roku mija 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Kazachstanem. Jest to więc doskonała okazja, aby uczcić ten fakt.

Powinniśmy podtrzymywać ciągłość naszych dwustronnych relacji międzynarodowych poprzez dyplomację kulturalną, pokazując również perspektywę czy obszary, które należy zaktywizować w międzynarodowych stosunkach kulturalnych. Przedsięwzięcie służy poszukiwaniu i budowaniu kolejnych partnerstw kulturowych m.in. w celu budowy silnej marki polskiej kultury za granicą, zbliżania do siebie narodów i lepszego zrozumienia oraz rozwiązywania problemów globalnych przez nawiązywanie partnerstw instytucjonalnych.

Oprócz tematów Konferencji, nawiązujących do 30-letniej historii stosunków dyplomatycznych pojawi się znaczący wątek dialogu kulturowego poprzez organizację Koncertu piosenek Artystki – Anny German, która symbolicznie łączy nasze kraje.

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Dyplomacja publiczna 2022”


Sponsorami Projektu są:

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.

Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A. www.polpharma.pl

Anna German to jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady. Legenda. Urodziła się 85 lat temu, 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, mieście koło Chiwy w Uzbekistanie, w rodzinie o holendersko – niemieckich korzeniach. Dzieciństwo spędziła w Azji Środkowej – Uzbekistanie, Kirgizji i Kazachstanie.

W 1946 roku razem z matką i babcią wyjechała z Kazachstanu (z miasta Dżambuł, obecnie Taraz) do Polski. Krótko mieszkała w Szczecinie, potem na Dolnym Śląsku – w Nowej Rudzie, we Wrocławiu i najdłużej w Warszawie. Studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec studiów otrzymała propozycję współpracy z teatrem studenckim Kalambur. W 1962 roku zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu piosenkarki. Na początku 1964 roku Anna German wyjechała do Włoch na dwumiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. NaII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rewelacyjnym wykonaniem „Tańczących Eurydyk” zaczarowała publiczność. Piosenka stała się muzyczną wizytówką Anny German, szlagierem nad szlagierami, obok „Człowieczego losu”najpopularniejszą polską piosenką w repertuarze artystki. Ogromny talent Anny German bardzo wcześnie zauważyli Rosjanie i Włosi. We Włoszech Anna  podpisała trzyletni kontrakt z wytwórnią  płytową CDI (Company Discografica Italiana). Miałam zawsze słabość do piosenek włoskich ze względu na ładne melodie, łatwość śpiewania w języku włoskim – mówiła w wywiadach.

28 sierpnia 1967 roku na autostradzie pod Bolonią została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Nikt nie mógł powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie chodziła, a tym bardziej śpiewała. Pięć miesięcy spędzonych w gipsie, długa rehabilitacja i rekonwalescencja, wreszcie tryumfalny powrót w 1970 roku na scenę z wielkim przebojem – dla niektórych największym – „Człowieczym losem”, do którego sama napisała muzykę.

Polonia amerykańska wybrała ją Najpopularniejszą Piosenkarką 1966 i 1969 roku, a w dawnym Związku Radzieckim uważano Annę German za „swoją”. Zawsze były mi bliskie piosenki rosyjskie. Łatwo i przyjemnie je śpiewać. Zachwycają melodyjnością i swobodą głosową. Aby przekazać całą głębię tych piosenek, powinno się je śpiewać wyłącznie po rosyjsku.

Uwielbiana jest do dnia dzisiejszego również w byłych republikach Związku Radzieckiego.  Śpiewała tylko wartościowe utwory, których w większości autorami byli wybitni kompozytorzy i tekściarze polscy i rosyjscy. Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w 7 językach. Jako jedyna Polka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej. Oprócz niezwykłego głosu, wielkiego daru i talentu była również niezwykłą osobowością. Jest wzorem i wzorcem sztuki estradowej – wielka klasa, najwyższy poziom. Pragniemy ten wzorzec upowszechniać wśród młodego pokolenia wokalistów.

W Kazachstanie do tej pory pamięć o niej jest bardzo żywa a dzięki naszemu Festiwalowi, nastąpił renesans zainteresowania jej twórczością wśród młodego pokolenia wokalistów i nie tylko. Unikalny Koncert piosenek Anny German w Nur-Sułtanie to kontynuacja misji naszego „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German“, czyli dyplomacji kulturalnej.  To realizacja współpracy międzynarodowej w tym obszarze, szczególnie wśród młodego pokolenia przedstawicieli krajów (Polski, Rosji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Białorusi, Armenii, Włoch i in.) z którymi związane było życie i twórczość tej wielkiej Artystki.

Organizatorzy Festiwalu i Koncertu życzyliby sobie, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem.

Relacja z konferencji oraz z koncertu udostępniona będzie dla wszystkich bezpłatnie, na stałe, na platformie YT MFP-AG: https://www.youtube.com/c/Mi%C4%99dzynarodowyFestiwalPiosenki-AnnaGerman