Liga Kobiet Polskich wraz ze Związkiem Kobiet Rosji zrealizowała już dwie edycje (finał I Festiwalu w 2014r. w Warszawie i finał II Festiwalu w 2015r. w Moskwie) Międzynarodowego Festiwalu Piosenki poświęconego przypomnieniu i propagowaniu wspaniałej twórczości Anny German. Dorobek tych edycji jest imponujący. Z Koncertów Finałowych posiadamy nagrania filmowe młodych polskich, rosyjskich i białoruskich artystów, którzy odkryli twórczość Anny German dla siebie i dla wdzięcznej publiczności. Laureaci i finaliści są zapraszani na koncerty i przyjmowani entuzjastycznie.

W listopadzie 2014r. Finał międzynarodowy I Festiwalu odbył się w Warszawie - Gospodarzem były kobiety polskie zrzeszone w Lidze Kobiet Polskich. Koncert Finałowy miał miejsce w Warszawskiej Operze Kameralnej i został powtórzony w Teatrze Letnim w Ciechocinku. Festiwal spowodował, że młodzi artyści polscy i rosyjscy zapoznali się z twórczością tej niezwykłej artystki, zaśpiewali całym sercem i pokochali. Reprezentanci Rosji sprawili nam ogromną niespodziankę, ponieważ siedmioro z nich zaśpiewało po polsku i uczynili to znakomicie. Przewodniczącą międzynarodowego profesjonalnego Jury była Pani prof. dr hab. Ewa Iżykowska – Lipińska (Prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Dwa pierwsze miejsca ex equo zajęły Polka Małgorzata Nakonieczna („Tańczące Eurydyki”) i Rosjanka Olesya Jefremova („Echo ljubwi” -„Echo miłości”). Drugie miejsce zajęła Kaja Mianowana (a trzecie miejsce podzielone zostało pomiędzy Christinę Doroszenko i Evgenija Sorokina. Odbiorcy, którymi byli przedstawiciele wszystkich pokoleń, wszędzie przyjmowali ich entuzjastycznie. Posiadamy bogaty materiał zdjęciowy i filmowy. Więcej informacji w zakładce Archiwum oraz na Facebooku.W listopadzie 2015r. Finał międzynarodowy II Festiwalu odbył się w Moskwie – Gospodarzem były kobiety rosyjskie zrzeszone w Związku Kobiet Rosji. Udział wzięli młodzi artyści z Polski, Rosji i Białorusi. Reprezentacja Polski odniosła wielki sukces. Bardzo profesjonalne międzynarodowe Jury, któremu przewodniczył Lew Leszczenko – narodowy artysta Rosji, piosenkarz, kompozytor, pedagog, przyznało Polkom aż dwa pierwsze miejsca ex equo: Katarzynie Zawadzie („Tańczące Eurydyki”) i Kai Mianowanej („Gorod wljubljonnych” – „Miasto zakochanych”). Jedno trzecie miejsce otrzymała również Polka – Anastazja Simińska („Bal u Posejdona”). Publiczność (1000 osób) w pięknej, nowoczesnej Sali Teatru Folkloru niezwykle gorąco i życzliwie przyjęła naszych młodych artystów. Ogromne było zainteresowanie mediów, w tym kanał 1 TVRU pokazał obszerny reportaż z Koncertu Finałowego.

W listopadzie 2016r. Finał międzynarodowy III Festiwalu odbędzie się w Warszawie – Gospodarzem i organizatorem są kobiety polskie zrzeszone w Lidze Kobiet Polskich. Jest to rok, w którym pragniemy uczcić 80. rocznicę urodzin Anny German w sposób szczególny. Zaśpiewają w nim młodzi artyści w wieku 18-28 lat z Polski, Rosji, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu oraz czwórka laureatów z I i II Festiwalu. Koncert Finałowy „III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German” odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie w dniu 14 listopada 2016r.. Zaśpiewają w nim młodzi artyści w wieku 18-28 lat (20 osób) z Polski, Rosji, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu i Azerbejdżanu oraz czwórka laureatów z I i II Festiwalu. Festiwal został objęty patronatem medialnym przez Program 1 Telewizji Polskiej. Patronatem Honorowym objął Festiwal Pan Poseł Ryszard Czarnecki Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Festiwal stał się okazją do rozszerzenia międzynarodowej współpracy kobiet w obszarze kultury oraz zbliżenia środowisk artystycznych. Organizatorzy Festiwalu życzyliby sobie, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy na człowieczym losem. Wierzymy, że „III Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German” w 2016r., dzięki życzliwości i wsparciu wielu ludzi dobrej woli oraz zaangażowaniu polskich mediów - będzie naszym wspólnym sukcesem.

Serdecznie zapraszamy:
Dyrektor Festiwalu
Przewodnicząca Zarządu Głównego
Ligi Kobiet Polskich
Aldona Michalak
www.festiwalpiosenki.pl