Wspomnienia matki Anny German


Publikacja stanowi zapis wspomnień Irmy Martens-Berner (1909-2007) – matki znanej polskiej piosenkarki i kompozytorki Anny German – zarówno z czasów jej młodości, którą przeżywała w Rosji carskiej i później radzieckiej, jak i z czasów ostatecznego osiedlenia się w Polsce. Szczególnie dużo miejsca autorka poświęca dzieciństwu i późniejszemu życiu swojej córki Anny.

„Człowieczy los” to wspomnienia wielobarwne, odmalowujące młodość autorki, której lata rozkwitu przypadły na trudne czasy rewolucji i wojny, co odcisnęło na kobiecie swoje ślady.

Książka, wbrew może oczekiwaniom niektórych czytelników, wolna jest od egzaltacji i blichtru, tak charakterystycznych dla publikacji wspomnieniowych z dziedziny show−biznesu. To raczej ciepłe, osobiste, a jednocześnie niepozbawione krytycyzmu wspomnienia matki wielkiej artystki.

Publikacja pozostawia wrażenie harmonii, skromności i szlachetności płynących z bogatego życia autorki i jej córki. Szczególne uwypuklenie tragicznych momentów życia Anny German i tego, że nie była ona dzieckiem szczęścia dopieszczanym przez los, jeszcze bardziej wzbudza do niej sympatię.

I wreszcie książka stanowi cenne przypomnienie niektórych świetnych, choć nieraz niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców polskiej i zagranicznej estrady.

Wydanie książki ma charakter premierowy. Stanowi najobszerniejsze oraz bogato ilustrowane opracowanie dotyczące życia Anny German. Konsultantami książki są syn Anny German dr Zbigniew I. Tucholski oraz jej mąż Zbigniew Tucholski.

Od Wydawcy

„Możemy być wdzięczni Irmie Martens-Berner za pozostawienie tak cennego dokumentu, za opis tylu wzruszeń i pięknych doznań związanych z bliskimi jej ludźmi. I wreszcie — za przypomnienie tylu świetnych, choć niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców.
Nie możemy też nie podziękować Panu Jerzemu Kocotowi, którego ogromne zaangażowanie sprawiło, że wspomnienia o rodzinie Anny German ukazują się wreszcie w formie książkowej.

„Jestem Polsce bardzo wdzięczna za wszystko” — napisała Irma Martens-Berner.
My także — droga Irmo, choć już tego Pani nie słyszy, jesteśmy Ci wdzięczni za to piękne i mądre życie, za przywiązanie do Polski i za Annę,która nie wyśpiewała do końca pieśni swego życia”.
Mirosław Harasim

O Autorce
Irma Martens−Berner (1909−2007), potomkini Holendrów osiadłych w Rosji w XIX wieku. W czasie represji stalinowskich straciła pierwszego męża Eugeniusza Germana, ojca światowej sławy piosenkarki Anny German−Tucholskiej. Nieugięta w dążeniach do ocalenia rodziny rozproszonej w wyniku działań totalitarnej władzy. Po II wojnie światowej przybyła do Polski, która stała się jej, matki i córki drugą ojczyzną. W Instytucie Pedagogicznym w Odessie studiowała literaturę, a na Uniwersytecie Wrocławskim — rusycystykę.

Fragmenty książki: http://issuu.com/znaki_czasu/docs/czlowieczy_los__1_-_2013__plik_rekl